TÜİK MAYIS AYI VERİLERİ!

SON DAKİKA: TÜİK Açıkladı, Türkiye’de Mayıs Ayında 122 bin 768 Adet Konut Satıldı

TÜİK Mayıs 2022 konut satış istatistikleri raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor yükselen konut fiyatları sonrasında ev satış rakamları ve yabancıya konut satışı için verileri içeriyordu.

Knight Frank tarafından açıklanan rapora göre tüm dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak zam rekoru kıran Türkiye’de son konut satış istatistikleri raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan rapora göre Mayıs ayında Türkiye genelinde gerçekleştirilen resmi konut satışı rakamı belli oldu. 

Söz konusu rakam konut fiyatlarındaki yükselişin ev satışlarına olan etkisi ile yabancıya konut satışında vatandaşlık için sınırın 400 bin liraya yükseltilmesinin etkilerini göstermesi açısından piyasa tarafından merakla bekleniyordu. Yükselen ev fiyatları ve kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 faiz oranı ile konut kredisi desteği sonrası ilk resmi konut satış raporu yayımlanmış oldu. 

MAYIS AYINDA TÜRKİYE GENELİNDE KAÇ KONUT SATILDI?

Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 107,5 artarak 122 bin 768 oldu. Konut satışlarında İstanbul 22 bin 148 konut satışı ve yüzde 18,0 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 11 bin 497 konut satışı ve yüzde 9,4 pay ile Ankara, 7 bin 159 konut satışı ve yüzde 5,8 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 21 konut ile Hakkari, 43 konut ile Ardahan ve 75 konut ile Bayburt oldu.

mayıs konut satışları

Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 177,8 artış göstererek 29 bin 335 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 23,9 olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72,3 artışla 129 bin 707 adet olarak gerçekleşti. 

yabancıya konut satışı-5

Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5 bin 962 oldu. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,9 olarak gerçekleşti. Yabancıya vatandaşlık verilmesi için uygulanan 250 bin dolarlık sınırının 400 bin dolara yükseltilecek olması ile yabancı talebinde patlama yaşanmasına neden oldu. 

Kaynak:https://www.emlak365.com/son-dakika-tuik-acikladi-turkiyede-mayis-ayinda-122-bin-768-adet-konut-satildi

Bu Haberi Paylaşın

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on telegram